Záněty okrajů víček

Zánět víček, neboli blefaritida, je častým onemocněním, při kterém jsou víčka zarudlá, zanícená, a na jejich okrajích se vytváří nános v podobě šupinek, stroupků nebo hnisu. Ačkoliv je to onemocnění nepříjemné, obtěžující svým vleklým průběhem, nebývá pro zrak nebezpečné. 

Co způsobuje zánět víček?

Existují dva typy zánětu víček, každý má jiné příčiny:

Pokud zánět postihuje přední okraj víčka (kůže a řasy), nazývá se přední blefaritidou. Pokud postihuje zadní okraj víčka a Meibomovy žlázy, jedná se o zadní blefaritidu neboli meibomitidu.

Chronická přední blefaritida bývá spojená s bakteriální infekcí (nejčastěji stafylokokovou) a někdy se také vyskytuje společně se seboroickou dermatitidou. Zadní blefaritida (dysfunkce Meibomových žláz) může souviset s rosaceou, s alergií - atopií, s poleptáním oka nebo s puchýřnatými onemocněními. Všechny formy blefaritid, nejvíce však zadní blefaritida, mají souvislost se syndromem suchého oka, protože kvůli poruše lipidové složky slzného filmu dochází k urychlenému vypařování slz a nestabilitě slzného filmu.

 

Příznaky zánětu víček

  • zarudnutí očí, pálení, řezání
  • zánět očí
  • krusty a šupinky na okraji víček, zalepené okraje víček
  • bělavý nebo pěnovitý sekret na okraji víček
  • nadměrné slzení nebo svědění
  • podráždění
  • slzení
  • pocit cizího tělesa v očích
  • suché oko


Léčba zánětu víček

Léčba chronických blefaritid je dlouhodobou záležitostí, která vyžaduje soustavnost a trpělivost ze strany pacienta. Úspěch závisí na dlouhodobé péči, potíže nelze zcela vyléčit, ale je možné je výrazně potlačit. Základem léčby všech chronických blefaritid je hygiena víček. Zpočátku je třeba ji provádět 2krát denně, později, když akutní problémy odezní, musí se víčka čistit několikrát týdně, jinak se obtíže s velkou pravděpodobností znovu objeví.

Hygienu víček provádějte šetrně a pouze na doporučení očního lékaře!

Při léčbě postupujeme podle jednotlivých bodů tak, jak jsou uvedeny níže.

1. Teplé obklady

Čistou, pouze k tomuto účelu určenou žínku či složený čistý přežehlený kapesník namočený do převařené, minimálně 39°C teplé vody, přiložíme na obě oči po dobu 3 - 5 minut. Obklady se přikládají proto, aby se uvolnil a zkapalnil zaschlý sekret ve žlázkách, jejichž vývody jsou na okraji očních víček.

2. Masáž okrajů víček

Zavřete obě oči a ukazováčkem nejprve masírujte dolní víčko zdola nahoru, tj. směrem k okraji víčka, a  potom horní víčko shora dolů, čili opět směrem k okraji víčka. Tak může být uvolněn, vymasírován a vytlačen obkladem zkapalněný sekret z vývodů žlázek.

3. Čištění okrajů víček

Kápněte několik kapek dětského šamponu na mytí vlasů (Baby šampon) do sklenice teplé vody (asi 2 dl) a zamíchejte. V roztoku namočenou vatovou štětičkou, kterou lze koupit např. v drogerii, masírujte víčka stejným způsobem, jak je popsáno v předchozím odstavci. Potom lehce stáhněte dolní víčko prsty a čistou, v šamponu smočenou štětičkou opatrně a lehce přejíždějte po hraně víčka. Nesmíte okraj víčka odřít či poranit! Pak, nejlépe za řasy, vytáhněte okraj horního víčka nahoru a čistou vatovou štětičkou namočenou v roztoku šamponu přejíždějte podélně po jeho okraji. Tímto způsobem odstraníte sekret z okrajů víček. K čištění použijte vždy novou štětičku!  Jestliže Vás po očištění okrajů víček pálí oči, můžete si je vypláchnout borovou vodou, kterou dostanete také v lékárně.


Místo zředěného šamponu lze také používat přípravky na čištění víček (př. Blefagel), které můžete volně zakoupit v lékárnách. Používají se 2xdenně při ranní a večerní hygieně. Jsou určené k šetrnému rozpuštění sekretu a odstranění nečistot,  zbytků sekretu  a líčidel z očních víček i okolí očí. 


4. Aplikace léků - mastí či kapek

Po očištění víček aplikujte oční kapky či mast na doporučení  očního lékaře. Chronické záněty okrajů víček velmi často narušují funkci slzného filmu a tím způsobují syndrom suchého oka. Proto je velmi pravděpodobné, že budete muset dlouhodobě do očí užívat umělé slzy.

Při chronických zánětech očních víček je samozřejmě také potřeba dodržovat  životosprávu a zdravý životní styl. Jíst pestrou stravu bohatou na vitamíny a stopové prvky, doporučuje se dbát na dostatečný přísun vit. B ( v lékárně dostupný B-komplex) a dostatek omega nenasycených mastných kyselin ve stravě (ale i ty jsou volně prodejné v lékárnách v podobě doplňků stravy).